Advertisement

Northeast Kansas medals in State Wrestling

(WIBW)
Published: Feb. 29, 2020 at 7:26 PM CST
Email this link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

Grapplers from around Northeast Kansas took to the State Wrestling mats and came home with medals.

As a team, Washburn Rural placed second overall at the 6A level. Manhattan finished 8th. On the 4A level, Marysville placed second and Holton finished 5th. At the combined 3A/2A/1A level, Rossville came in 6th place and Osage City finished 8th.

Below is a list of all the athletes that placed at state:

6A

106 lb 1st Place - Jacob Tangpricha of Topeka-Washburn Rural

113 lb 1st Place - Bishop Murray of Topeka-Washburn Rural

120 lb 1st Place - Easton Taylor of Manhattan

120 lb 5th Place - Caleb Douglas of Topeka-Washburn Rural

126 lb 3rd Place - Tate Sauder of Manhattan

132 lb 4th Place - Bowan Murray of Topeka-Washburn Rural

138 lb 6th Place - Blaisen Bammes of Manhattan

152 lb 6th Place - CJ Neuman of Junction City

195 lb 2nd Place - Gavin Carter of Topeka-Washburn Rural

220 lb 5th Place - Andrew Davis of Topeka-Washburn Rural

285 lb 2nd Place - Damion Ilalio of Manhattan

5A

106 lb 6th Place - Isaac Phimvongsa of Salina-Central

113 lb 3rd Place - Brock Ferguson of Tecumseh-Shawnee Heights

126 lb 5th Place - Slade Adam of Salina-Central

132 lb 3rd Place - Xerarch Tungjaroenkul of Emporia

145 lb 6th Place - Caden Walker of Tecumseh-Shawnee Heights

160 lb 5th Place - Dylan Williams of Topeka-Seaman

4A

113 lb 5th Place - Jake Barnes of Holton

126 lb 4th Place - Isaac Novotny of Marysville

132 lb 3rd Place - Christian Rowe of Santa Fe Trail

138 lb 2nd Place - Kolby Roush of Holton

138 lb 2nd Place - Kolby Roush of Holton

145 lb 1st Place - Jonny Crome of Marysville

160 lb 4th Place - Hayden Oviatt of Wamego

170 lb 4th Place - Noah Ackerman of Marysville

182 lb 6th Place - Storm Slupianek of Marysville

195 lb 1st Place - Konnor Tannahill of Holton

195 lb 4th Place - Garron Champoux of Marysville

285 lb 3rd Place - Evan Dean of Santa Fe Trail

3A/2A/1A

113 lb 1st Place - Zach Archer of Rossville

113 lb 2nd Place - Connor Collins of Osage City

132 lb 2nd Place - Kai Allen of Silver Lake

132 lb 6th Place - Charles King of St. Marys

138 lb 4th Place - Layne Hurla of Rossville

152 lb 5th Place - Kaden Dillon of Sabetha

152 lb 6th Place - Grant Roush of Perry-LeCompton

160 lb 6th Place - Derek Wallin of Wabaunsee

220 lb 1st Place - Dane Whalen of Osage City

220 lb 2nd Place - Kody Davoren of Rossville

220 lb 5th Place - Hayden Robb of Perry-LeCompton

285 lb 5th Place - Nolan Parker of Eskridge-Mission Valley

Latest News

Latest News