KSHSAA releases baseball and softball regional assignments

By  | 

TOPEKA, Kan. (WIBW) -- The Kansas State High School Activities Association released the brackets for the upcoming regional baseball and softball tournaments.

BASEBALL

CLASS 6A - TOPEKA - HUMMER SPORTS COMPLEX

Regional #1 (at Manhattan)

(1) Manhattan vs. (8) Gardner-Edgerton
(4) Washburn Rural vs. (5) Lawrence

Regional #2 (at Lawrence Free State)

(2) Lawrence Free State vs. (7) Topeka High
(3) Olathe Northwest vs. (6) Olathe North

CLASS 6A - WICHITA - BISHOP CARROLL HIGH SCHOOL

Regional #1 (at Derby)

(1) Derby vs. (12) Wichita Southeast
(6) Wichita East vs. (7) Wichita Northwest

Regional #2 (at Dodge City)

(2) Dodge City vs. (11) Wichita South
(5) Junction City vs. (8) Hutchinson

Regional #3

(3) Wichita West vs. (10) Wichita North
(4) Garden City vs. (9) Wichita Haysville

CLASS 5A - LANSING - LANSING HIGH SCHOOL

Regional #1 (at Seaman)

(1) Seaman vs. (8) Highland Park
(4) Lansing vs. (5) KC Washington

Regional #2 (at Bettis Sports Complex)

(2) Shawnee Heights vs. (7) KC Schagle
(3) Leavenworth vs. (6) KC Sumner

CLASS 5A - NEWTON - NEWTON HIGH SCHOOL

Regional #1 (at McAdams Park)

(1) Wichita Heights vs. (8) Topeka West
(4) Newton vs. (5) Andover

Regional #2 (at Dean Evans Stadium)

(2) Salina Central vs. (7) Valley Center
(3) Salina South vs. (6) Emporia

CLASS 4A DIV. I - TOPEKA - HAYDEN HIGH SCHOOL

(1) Abilene vs. (4) Wamego
(2) Hayden vs. (3) Baldwin

CLASS 4A DIV. II - KANSAS CITY - BISHOP WARD HIGH SCHOOL

(1) Jefferson West vs. (4) Bishop Ward
(2) Holton vs. (3) Santa Fe Trail

CLASS 4A DIV. II - LINDSBORG - SMOK VALLEY HIGH SCHOOL

(1) Rock Creek vs. (4) Chapman
(2) Clay Center vs. (3) Smoky Valley

CLASS 4A DIV. II - OSAWATOMIE - KARL E COLE FIELD

(1) Osawatomie vs. (4) Anderson County
(2) Iola vs. (3) Prairie View

CLASS 4A DIV. II - WICHITA - WICHITA COLLEGIATE HIGH SCHOOL

(1) Burlington vs. (4) Clearwater
(2) Trinity Academy vs. (3) Wichita Collegiate

CLASS 3A - RICHMOND - CENTRAL HEIGHTS

(1) Mission Valley vs. (4) Osage City/(5) Central Heights
(2) Wellsville) vs. (3) Perry-Lecompton/(6) West Franklin

CLASS 3A - RILEY COUNTY - RILEY COUNTY HIGH SCHOOL

(1) Silver Lake vs. (4) Marysville/(5) St. Marys*
(2) Riley County vs. (7) Rossville (at Leonardville)
(3) Council Grove vs. (6) Royal Valley (at Council Grove)

*Marysville vs. St. Marys will be played at Marysville. The winner will play Silver Lake at Leonardville

CLASS 3A - SABETHA - SABETHA HIGH SCHOOL

(1) Nemaha Central vs. (4) Oskaloosa/(5)Riverside
(2) Sabetha vs. (7) ACCHS
(3) Maur Hill vs. (6) Pleasant Ridge

CLASS 2-1A - BROOKVILLE - ELL-SALINE HIGH SCHOOL

(1) Wabaunsee vs. (4) Lucas Unified/(5) Little River (at Salina James Matson)
(2) Ell-Saline vs. (3) Bennington/(6) Sacred Heart (at Salina James Matson)

CLASS 2-1A - COTTONWOOD FALLS - CHASE COUNTY HIGH SCHOOL

(1) Chase County vs. (4) Burlingame/(5) Lebo/Waverly
(2) Heritage Christian Academy vs. (3) Lyndon/(6) Northern Heights

CLASS 2-1A - HIGHLAND - DONIPHAN WEST HIGH SCHOOL

(1) Troy vs. (4) KC Christian/(5) McLouth
(2) Valley Falls vs. (3) Maranatha Christian/(6) Doniphan West

SOFTBALL

CLASS 6A - TOPEKA - HUMMER SPORTS COMPLEX

Regional #1 (at CBAC)

(1) Olathe Northwest vs. (8) Topeka High
(4) Lawrence vs. (5) Manhattan

Regional #2 (at Gardner)

(2) Gardner-Edgerton vs. (7) Lawrence Free State
(3) Washburn Rural vs. (6) Olathe North

CLASS 6A - WICHITA - HAYSVILLE CAMPUS HIGH SCHOOL

Regional #1 (at TRYC)

(1) Wichita Southeast vs. (12) Wichita West
(6) Wichita Haysville vs. (7) Junctyion City

Regional #2 (at Garden City)

(2) Garden City vs. (11) Wichita East
(5) Dodge City vs. (8) Hutchinson

Regional #3 (at TRYC)

(3) Wichita Northwest vs. (10) Wichita South
(4) Derby vs. (9) Wichita North

CLASS 5A - NEWTON - NEWTON HIGH SCHOOL

Regional #1 (at Valley Center)

(1) Valley Center vs. (8) Newton
(4) Wichita Heights vs. (5) Andover

Regional #2 (at TRYC)

(2) Kapaun Mount Carmel vs. (7) Emporia
(3) Salia South vs. (6) Salina Central

CLASS 5A - LANSING - LANSING HIGH SCHOOL

Regional #1 (at Lake Shawnee)

(1) Shawnee Heights vs. (4) Topeka West/(5) Leavenworth

Regional #2 (at Seaman)

(2) Seaman vs. (7) Highland Park
(3) Lansing vs. (6) KC Sumner

CLASS 4A DIV. I - MCPHERSON - MCPHERSON HIGH SCHOOL

(1) Wamego vs. (4) Buhler
(2) Abilene vs. (3) McPherson

CLASS 4A DIV. II - BURLINGTON - BURLINGTON HIGH SCHOOL

(1) Burlington vs. (4) Anderson County
(2) Iola vs. (3) Parsons

CLASS 4A DIV. II - CLAY CENTER - CLAY CENTER COMMUNITY HIGH SCHOOL

(1) Clay Center vs. (4) Concordia
(2) Smoky Valley vs. (3) Chapman

CLASS 4A DIV. II - OSAWATOMIE - OSAWATOMIE HIGH SCHOOL

(1) Prairie View vs. (4) Santa Fe Trail (at Karl E Cole Field)
(2) Bishop Ward vs. (3) Osawatomie (at Karl E Cole Field

CLASS 4A DIV. II - TOPEKA - HAYDEN HIGH SCHOOL

(1) Holton vs. (4) Hayden
(2) Jefferson West vs. (3) Rock Creek

CLASS 3A - MARYSVILLE - MARYSVILLE HIGH SCHOOL

(1) Marysville vs. (4) Minneapolis/(5) Riley County
(2) Beloit vs. (7) Hiawatha
(3) Nemaha Central vs. (6) Sabetha

CLASS 3A - WATHENA - RIVERSIDE HIGH SCHOOL

(1) Perry-Lecompton vs. (4) Riverside/(5) Maur Hill
(2) Oskaloosa vs. (7) Pleasant Ridge
(3) Wellsville vs. (6) ACCHS

CLASS 3A - HOYT - ROYAL VALLEY HIGH SCHOOL

(1) Rossville vs. (4) Osage City/(5) Council Grove (at Hoyt Diamonds)
(2) Silver Lake vs. (7) Mission Valley (at Hoyt Diamonds)
(3) Royal Valley vs. (6) St. Marys (at Hoyt Diamonds)

CLASS 2-1A - ALMA - WABAUNSEE HIGH SCHOOL

(1) Republic County vs. (4) McLouth/(5) Troy
(2) Valley Falls vs. (3) Wabaunsee

CLASS 2-1A - LYNDON - LYNDON HIGH SCHOOL

(1) Chase County vs. (4) Burlingame/(5) Lyndon*
(2) Northern Heights vs. (3)Lebo/Waverly (at Lyndon)

*Burlingame vs. Lyndon will be played at Burlingame. The winner will play Chase County at Lyndon.