Monday Sub-State Scores And Postponements

By: Associated Press
By: Associated Press

^By The Associated Press=
^BOYS' BASKETBALL=
^Class 4A Sub-State Tournament=
^Quarterfinal=
Eudora vs. Paola, ppd. to Feb 27.
Topeka Hayden vs. Holton, ppd.
Royal Valley vs. Rock Creek, ppd.
Clay Center vs. Hesston, ppd. to Feb 26.
Chapman vs. Concordia, ppd. to Feb 27.
Smoky Valley vs. McPherson, ppd. to Feb 26.
Buhler vs. Abilene, ppd. to Feb 26.
Baxter Springs vs. Anderson County, ppd. to Feb 27.
Prairie View vs. Girard, ppd. to Feb 27.
Fort Scott vs. Frontenac, ppd. to Feb 27.
Columbus vs. Pittsburg, ppd. to Feb 27.
Circle vs. Coffeyville, ppd. to Feb 27.
Chanute vs. El Dorado, ppd. to Feb 26.
Wellington vs. Wichita Trinity, ppd. to Feb 26.
Winfield vs. Mulvane, ppd. to Feb 26.
Augusta vs. Wichita Collegiate, ppd. to Feb 26.
Hugoton vs. Andale, ppd. to Feb 26.
Larned vs. Pratt, ppd. to Feb 26.
Nickerson vs. Ulysses, ppd. to Feb 27.
Perry-Lecompton vs. KC Piper, ppd. to Feb 27.
Bonner Springs vs. Tonganoxie, ppd. to Feb 27.
Atchison vs. Basehor-Linwood, ppd. to Feb 27.
KC Bishop Ward vs. KC Sumner, ppd. to Feb 27.
^Class 4A Sub-State Tournament=
^Quarterfinal=
DeSoto 66, Spring Hill 53
Highland Park 72, Santa Fe Trail 37
Louisburg 39, Baldwin 37
Ottawa 90, Osawatomie 38
^Class 3A Sub-State Tournament=
Holcomb vs. Kingman, ppd. to Feb 26.
^Class 2A Sub-State Tournament=
^Quarterfinal=
Jackson Heights 59, Troy 46
Jefferson North 90, Immaculata 58
KC Christian 47, Wabaunsee 41
Lyndon 51, Bishop Seabury Academy 33
Ness City 60, Hill City 57
Oakley 64, Smith Center 54
Oswego 51, Yates Center 39
Plainville 49, Ellis 42
Rock Hills 51, Oberlin-Decatur 41
^Class 2A Sub-State Tournament=
^Quarterfinal=
Valley Falls 64, Oskaloosa 51
^Class 2A Sub-State Tournament=
^Quarterfinal=
Ellinwood vs. Inman, ppd. to Feb 26.
Sterling vs. Kiowa County, ppd. to Feb 27.
Pratt Skyline vs. Little River, ppd. to Feb 26.
Northern Heights vs. Marais des Cygnes Valley, ppd.
Maranatha Academy vs. Burlingame, ppd.
Madison vs. West Elk, ppd. to Feb 27.
Pleasanton vs. Northeast-Arma, ppd. to Feb 27.
Uniontown vs. Sedan, ppd. to Feb 27.
^Class 2A Sub-State Tournament=
^Quarterfinal=
Ell-Saline vs. Washington County, ppd. to Feb 27.
Lincoln vs. Republic County, ppd. to Feb 27.
Wakefield vs. Solomon, ppd. to Feb 27.
Syracuse vs. Meade, ppd. to Feb 26.
Elkhart vs. Sublette, ppd. to Feb 26.
Hodgeman County vs. South Gray, ppd. to Feb 26.
Canton-Galva vs. Central Burden, ppd. to Feb 27.
Peabody-Burns vs. Oxford, ppd. to Feb 27.
Chase County vs. Moundridge, ppd. to Feb 27.
Herington vs. Berean Academy, ppd. to Feb 27.
^Class 2A Sub-State Tournament=
^Quarterfinal=
McLouth vs. Onaga, ppd. to Feb 27.
^POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=
^Class 1A Sub-State Tournament=
^Division II=
^First Round=
Altoona-Midway vs. Elk Valley, ppd. to Feb 27.
St. Xavier vs. Tescott, ppd. to Feb 28.
^GIRLS' BASKETBALL=
^Class 4A Sub-State Tournament=
^Quarterfinal=
Buhler vs. Abilene, ppd. to Feb 26.
^Class 3A Sub-State Tournament=
^Quarterfinal=
Pleasant Ridge vs. Sabetha, ppd. to Feb 27.
Marion vs. Hillsboro, ppd. to Feb 27.
Hutchinson Trinity vs. Southeast Saline, ppd. to Feb 27.
Salina Sacred Heart vs. Haven, ppd. to Feb 27.
Halstead vs. Lyons, ppd. to Feb 27.
Wellsville vs. Fredonia, ppd. to Feb 27.
Scott City vs. Cimarron, ppd. to Feb 26.
Lakin vs. Cheney, ppd. to Feb 26.
Kingman vs. Holcomb, ppd. to Feb 26.
Chaparral vs. Southwestern Hts., ppd. to Feb 26.
Hays-TMP-Marian vs. Russell, ppd. to Feb 27.
Phillipsburg vs. Hoisington, ppd. to Feb 26.
Beloit vs. Ellsworth, ppd. to Feb 27.
Minneapolis vs. Norton, ppd. to Feb 27.
Belle Plaine vs. Garden Plain, ppd. to Feb 26.
Sedgwick vs. Douglass, ppd. to Feb 26.
Bluestem vs. Conway Springs, ppd. to Feb 26.
Wichita Independent vs. Remington, ppd. to Feb 26.
Pittsburg Colgan vs. Southeast, ppd.
Riverton vs. Cherryvale, ppd. to Feb 27.
Galena vs. Erie, ppd.
^Division II=
^First Round=
Palco 72, Healy 8
^Class 3A Sub-State Tournament=
^Quarterfinal=
Atchison County 46, Hiawatha 20
Caney Valley 66, Neodesha 21
Marysville 58, St. Mary's 48
Nemaha Valley 45, Horton 25
Riley County 60, Osage City 26
Riverside 50, Maur Hill - Mount Academy 40
Silver Lake 59, Rossville 26
^Class 2A Sub-State Tournament=
^Quarterfinal=
Onaga vs. McLouth, ppd. to Feb 27.
^POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=
^Class 1A Sub-State Tournament=
^Division I=
^First Round=
Clifton-Clyde vs. Centralia, ppd. to Feb 28.
BV Randolph vs. Linn, ppd. to Feb 28.
Minneola vs. South Central, ppd. to Feb 28.
Deerfield vs. Satanta, ppd. to Feb 28.
Marmaton Valley vs. Hartford, ppd. to Feb 28.
Olathe Christian vs. Lebo, ppd. to Feb 28.
Udall vs. South Haven, ppd. to Feb 28.
Flinthills vs. Caldwell, ppd. to Feb 28.
^Division II=
^First Round=
Altoona-Midway vs. Crest, ppd. to Feb 27.
Greeley County vs. Fowler, ppd. to Feb 27.
Rolla vs. Ashland, ppd. to Feb 27.
Attica vs. Cunningham, ppd. to Feb 28.
Stafford vs. South Barber, ppd. to Feb 28.
Chase vs. Otis-Bison, ppd. to Feb 28.
Hutchinson Central Christian vs. Sylvan-Lucas, ppd. to Feb 28.
Tescott vs. St. Xavier, ppd. to Feb 28.
^Class 1A Sub-State Tournament=
^Division I=
^First Round=
Pike Valley 58, Lakeside 28
Stockton 39, Southern Cloud 30


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
631 SW Commerce Pl. Topeka, Kansas 66615 phone: 785-272-6397 fax: 785-272-1363 email: feedback@wibw.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 193195031 - wibw.com/a?a=193195031