Spring Championship Weekend Scoreboard

Spring Championship Weekend Scoreboard
Note: Games have been delayed by weather in Topeka and in Emporia

Northeast Kansas Teams Friday, May 23rd

at Topeka Hummer Park – 6A Baseball - Lawrence 0
Semi-Final BV Stillwell 2

Goddard 2
SM West 1

BV Stillwell vs. Goddard at 2 PM Sunday

6A Softball - Washburn Rural 1
Semi-Final Goddard 0

Olathe North 2
Olathe Northwest 3 (9 Innings)

Consolation Goddard 3
Olathe North 2

Championship Washburn Rural 2 Rural wins championship!
Olathe Northwest 1

in Wichita 5A Baseball - Seaman 11 (Seaman advances to final )
Semi-Final St. Thomas Aquinas 1

Wichita KMC 18
Shawnee Heights 2

Consolation St. Thomas Aquinas 3
Shawnee Heights 1

Championship Seaman 8 Seaman wins championship!
Wichita KMC 1

5A Softball - Ark City 0
Semi-Final Wichita Carroll 1

Shawnee Heights 0
St. Thomas Aquinas 5

Consolation Ark City 4
Shawnee Heights 3

Championship St. Thomas Aquinas 3
Carroll 0

at Salina 4A Baseball- Russell 1
Semi-Final Andale/Garden Plain 7

KC Bishop Ward 3
Hayden 2

Consolation Russell
Hayden

Championship Andale/Garden Plain 1
KC Bishop Ward 2

4A Softball- Girard 7
Semi-Final Colby 0

Andover Central 0
Andover/G Plain 1

Consolation Andover Central 9
Colby 0

Championship Andover/G Plain 5
Girard 4

at Manhattan 3A Baseball - Wichita Independent 10
Sacred Heart 5

Silver Lake 4
Central Heights 3

Consolation Sacred Heart
Central Heights

Championship Wichita Independent
Silver Lake

3A Softball - Wichita Independent 6
Semi-Final Riverton 2

McLouth 0
Hays TMP 5

Consolation McLouth 1
Riverton 0

Championship Wichita Independent 2
Hays TMP 0

at Emporia 2-1A Baseball – Pittsburg-Colgan
Semi-Final Sedan

St. Marys
Moscow

Consolation Sedan
St. Marys

Championship Pitt Colgan
St. Marys

2-1A Softball - Sedan 3
Semi-Final St. Marys 14 (5 Innings)

Udall
Humboldt

Championship St. Marys 6
Udall 1

State Track at Cessna Stadium of Wichita
- Jordan Broxterman of Frankfort earns 2A Boys javeline gold medal with a throw of 182’
- Dustin Wisebeck of Hayden won the Class 4-A with a toss of 184’7”
- Emporia’s Brandon Childs has won the high jump with a jump of 6’8” and also won the triple jump.
- Manhattan’s Lindsey Curtis wins 6A girls javelin with a throw of 126’2”
- Bern’s Rachel Leuthold wins 1A girls pole vault at 10’6”
- Shawnee Heights Abreanna Parker wins 5A girls long jump at 18’5”
- Emporia’s Michaela Reynolds wins 5A 3200 meter run at 11:13.80
- Riley County’s Annie Martin wins girls 3200 meter runat 11:41.45
Saturday’s 13 Viewing Area Gold Medal Winners
St. Marys Misty Lowe 2A Girls Shot 41-00
Northern Heights Jacquelyne Leffler 3A Girls Shot 44-07
S. Heights Jessie Vaughn 5A Javelin 204-02
Valley Heights Levi Jenkins 2A Triple Jump 44-02
B&B Brent Bergman 1A Pole Vault 14-0
Tonganoxie Rozi Grizzle 4A Girls Javelin 165-05
Topeka High Micah Wesley 6A Girls Shot 43-00
Mission Valley Vanessa Finley 3A Girls Javelin 131-04
Concordia Alexa Muff 4A 100 Hurdles 14.80
Junction City Kasha McDougald 6A 100 Hurdles 14.88
Phillipsburg Gabe Wickham 3A 110 Hurdles 15.12
Riley County 4x 800 Relay Team 9:39.02
Clifton-Clyde Michael Lambert 2A 100 Dash 11.14
Riley County Bruce Field 3A 100 Dash 11.00
Abilene James Wilson 4A 1600 Run 4:25.40
Emporia Jacob Davies 5A 1600 Run 4:30.84


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
631 SW Commerce Pl. Topeka, Kansas 66615 phone: 785-272-6397 fax: 785-272-1363 email: feedback@wibw.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 19216274 - wibw.com/a?a=19216274